Dobra Firma Vademecum - Spuścizna dla najbliższych bez testamentu
Spuścizna dla najbliższych bez testamentu
Reguły dziedziczenia ustawowego, gdy spadkodawca nie spisał testamentu, są sztywne i zależą od tego, jakich bliskich pozostawił. Jeśli spadkodawca akceptuje przedstawione tu reguły dziedziczenia ustawowego, sporządzanie testamentu nie ma sensu. Testament jest właśnie po to, by te reguły zmienić
Czasem jednak testament jest sporządzany tylko po to, by zobowiązać najbliższych do spełnienia określonego świadczenia majątkowego (zapis) na rzecz wyznaczonej osoby, nienależącej do kręgu spadkobierców ustawowych (np. dalszej krewnej, która opiekowała się spadkodawczynią w chorobie, czy wychowanicy, która nie została formalnie adoptowana). W testamencie można na spadkobiercę nałożyć także obowiązek określonego zachowania, np. przeznaczenia jakiejś kwoty na cel dobroczynny.
Przy dziale spadku uzyskanego w drodze dziedziczenia ustawowego spadkobiercy muszą wliczyć do przypadającej im części darowizny otrzymane za życia od spadkodawcy, chyba że ten zwolnił ich z takiego obowiązku. Przyjmuje się, że darowizny w kręgu najbliższych, zwłaszcza znacznej wartości, są dokonywane na poczet przyszłego spadku. Nie zalicza się na schedę spadkową drobnych zwyczajowych darowizn.
WEDŁUG SZTYWNYCH REGUŁ
Według reguł dziedziczenia ustawowego w pierwszej kolejności powołane do spadku są dzieci i małżonek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta