Uczulenie na wiosnę i kominy
Aż 288 przyczyn
Uczulenie na wiosnę i kominy
Pora wiosenna to okres występowania u wielu ludzi przykrej i dokuczliwej dolegliwości, spowodowanej uczuleniem na pyłki kwitnących kwiatów, traw, chwastów i drzew. Choroba objawia się nieżytem, upośledzoną drożnością nosa: obfitą, wodnistą wydzieliną, atakami kichania. Rzadziej oczu: obrzęki, zaczerwienienie spojówek, wydzielina śluzowa, swędzenie. Może też występować chrypka, suchy kaszel. Czasami dochodzi do duszności.
Ludzi uczulonych na pyłki oblicza się w Polsce na 20--30 proc. , podobnie jest w innych krajach. Czas trwania dolegliwości zależy od czasu pylenia, czyli choroba może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Są jednak ludzie cierpiący na alergię przez cały rok. U chorych takich obserwuje się stały alergiczny katar, który może przejść w postać astmy. Częstym alergenem w środowisku domowym jest mikropająk "Dermatophygoides", żyjący w kurzu, który żywi się złuszczonym ludzkim naskórkiem (stąd jego nazwa) . Naskórek złuszcza się stale u zdrowych ludzi w dużych ilościach i jest go szczególnie sporo w sypialniach. Pająki te żyją najczęściej w kurzu zbierającym się w pościeli, w materacach, kołdrach, poduszkach i bieliźnie.
Uczeni alarmują: choroby uczuleniowe są najpowszechniejszym zagrożeniem społecznym, o wiele bardziej rozległym niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta