Wzrasta zależność od importu
Rynek żywności w Rosji
Wzrasta zależność od importu
Produkcja przemysłu spożywczego Rosji spadła o połowę w ostatnich 4 latach, a inwestycje poczynione w 1994 r. w tej gałęzi gospodarki wyniosły zaledwie 8 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r.
Monopol państwowy na handel produktami żywnościowymi praktycznie został zniesiony, a coraz większą rolę zaczynają odgrywać regionalne rynki o charakterze giełd towarowych (ich uczestnikami są hurtownicy i więksi wytwórcy) , które mają największy wpływ na kształtowanie cen wdanym regionie kraju.
Obserwowany jest stały spadek produkcji rolnej, który w 1994 r. wyniósł 8-10 proc. w porównaniu z 1993 r. Jak podaje moskiewski Instytut Prognozowania Gospodarki Narodowej, zbiór zbóż w tym okresie zmniejszył się o 15 mln ton, buraków cukrowych o połowę, ziaren słonecznika -- o 2 proc. , ziemniaków -- o 10 proc. , warzyw -- o 11 proc. Prawie o 17 proc. spadła produkcja mięsa, ao 16 proc. -- mleka.
Wszystkie te czynniki powodują, że rośnie zależność Rosji od dostaw z importu, zarówno z krajów WNP, jak i innych państw. Import z krajów WNP (zUkrainy -- głównie cukier i mięso, z Białorusi -- produkty mleczne i mięso, z Mołdawii -- owoce, warzywa i wina) tylko w niewielkim stopniu pokrywa zapotrzebowanie rynku rosyjskiego i jest często...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta