Promy kosmiczne adieu!
Promy kosmiczne adieu!
8 marca 1995 roku firmy Orbital Sciences Corporation oraz Rockwell utworzyły American Space Lines, wyposażając jej laboratoria w wiano wysokości stu milionów dolarów. Na co? Na współpracę z NASA przy realizacji projektu pod kryptonimem "X-34". Kryje się za nim projekt rakiety wielokrotnego użytku przeznaczonej do umieszczania na orbicie satelitów. W razie powodzenia projektu byłaby to istotna zmiana w technice kosmicznej. Dotychczas NASA prowadziła samodzielnie prace studyjne nad wehikułem oznaczonym kryptonimem "X-33", którego rolą byłoby zastąpienie około roku 2012 promów kosmicznych.
Tylko jeden człon
Uniknięcie wielostopniowej budowy rakiety byłoby ogromnym osiągnięciem, otworzyłoby zupełnie nowe perspektywy. Dziś konstruktorzy byliby radzi nawet z półśrodka w postaci skrócenia rakiety choćby o jeden czy dwa człony. 63 proc. masy startowej rakiety stanowi paliwo pierwszego członu, pozostałe 37 proc. przypada na kolejne człony wraz z ich silnikami i paliwem. Pierwszy człon, po wyczerpaniu paliwa, staje się platformą startową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta