Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wzrost z podwyżkami w tle

12 kwietnia 1995 | Ekonomia | TŚ

Rynek oponiarski

Wzrost z podwyżkami w tle

Eksperci i przedstawiciele branży oponiarskiej sądzą, że wróciła koniunktura na opony. Przewidują, że do 2000 r. popyt na opony do samochodów osobowych wzrośnie o 14 proc. , a na opony do ciężarowek nawet o 19 proc. Największy wzrost sprzedaży nastąpi w Azji i w Europie Wschodniej. Optymizm ten mąci jedynie wzrost cen surowców.

Na światowym rynku opon dominują producenci określani jako wielka szóstka. Ich sprzedaż stanowi ok. 80 proc. wartości globalnej sprzedaży opon. Sprzedaż trzech największych firm (tzw. pierwszej trójki) -- Michelin, Bridgestone i Goodyear to ponad 55 proc. rynku. Trzej pozostali producenci (tzw. druga trójka) -- Continental, Sumitomo i Pirelli mają łącznie już tylko ok. 21 proc. rynku. W rankingu 50 największych firm oponiarskich sporządzonym przez "European Rubber Journal" na podstawie wyników za 1993 r. Stomil Olsztyn zajmuje 39. pozycję, a Firma Oponiarska Dębica -- 41.

W Ameryce Północnej w 1994 r. wyprodukowano ponad 140 mln opon, w Europie Zachodniej 200 mln, zaś w Japonii 140 mln opon. W sumie na rynek światowy w ub. r. trafiło ok. 246 mln opon do ciężarówek i 638 mln do samochodów osobowych.

Światowy rynek opon zdominowany przez sześciu wielkich producentów działa w wielkiej konkurencji. W świecie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 453

Spis treści
Zamów abonament