Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sama represja nie wystarczy

12 kwietnia 1995 | Prawo | JZ

Sama represja nie wystarczy

Janusz Zagórski

W dyskusji nad reformą prawa penitencjarnego powinna dominować znajomość realiów więziennych, wiedza na temat międzynarodowych standardów w zakresie wykonywania kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania oraz respektowanie możliwości finansowych państwa przy wytyczaniu celów, których wykonanie jest uzależnione od ponoszenia wysokich nakładów. Przedstawiane postulaty należy również podporządkować zadaniom długofalowej polityki kryminalnej (karnej) , nie ograniczając się do wytyczania zadań i celów doraźnych. Dopiero wówczas można liczyć na sformułowanie jasnych i stabilnych norm prawa.

W dyskusji nad reformą polskiego systemu penitencjarnego swoje koncepcje przedstawił na łamach "Rzeczpospolitej" z 29 marca 1995 r. sędzia Mieczysław Daca. Doceniając zawartą w jego wypowiedzi intencję poprawy funkcjonowania naszego więziennictwa oraz niektóre trafne spostrzeżenia, nie sposób jednak nie odnieść się krytycznie do wielu zaprezentowanych w niej postulatów oraz ocen dotychczasowej praktyki więziennej.

Wśród zadań, jakie spoczywają na Służbie Więziennej, jednym z ważkich jest tworzenie warunków sprzyjających społecznej readaptacji więźniów, która w konsekwencji może zapobiec ich powrotowi do przestępstwa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 453

Spis treści
Zamów abonament