Informacje
Informacje
"W swoich założeniach na rok finansowy '94 Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przeznaczał aż 60 proc. na pomoc dla krajów Europy Środkowowschodniej poza krajami b. ZSRR, wykonał te zobowiązania w 68 proc. Od pewnego czasu wzrasta jednak presja jego akcjonariuszy, by zwiększyć pomoc dla Rosji a szczególnie dla Ukrainy, która ma w tej chwili bardzo dobre notowania w skali międzynarodowej" -- powiedział wczoraj "Rz" dyrektor Jan Krzysztof Bielecki na zakończenie 2-dniowych obrad w Londynie czwartego już posiedzenia Rady Zarządców tego banku.
Dlatego też kwestia ewentualnego zmniejszenia pomocy finansowej EBOR dla Polski w nadchodzących latach -- podkreślił dyr. Bielecki -- zależeć będzie przede wszystkim od tego, jakie projekty będą napływały z naszego kraju. Jeżeli Polska i ministerstwo prywatyzacji, nie patrząc na kampanię wyborczą, będą w stanie wygenerować szybko dobre, duże projekty, nie bałbym się tej zmiany proporcji na naszą niekorzyść -- dodał.
Z założeń polityki finansowej na rok 1995, przedstawionych wczoraj przez wiceprezesa banku ds. finansowych, Barta Le Blanca, faktycznie wynika jednak, iż jeśli chodzi o zaangażowanie się EBOR w same tylko nowe projekty, kraje bardziej zaawansowane gospodarczo -- takie jak Polska, Węgry, Republika Czeska, Słowacja i Rumunia -- skorzystają z nich co najwyżej w 40 proc. , natomiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta