Pora na rozmowy z bankami
Kontrakty długoterminowe Przeszkody w likwidacji
Pora na rozmowy z bankami
Przedstawiciele banków, które kredytowały inwestycje w energetyce, wkrótce poznają zasady, na jakich rozwiązane będą kontrakty długoterminowe w sektorze. Umowy te - zawarte między elektrowniami a Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi na odbiór prądu - stanowiły zabezpieczenie dla banków.
OPINIA
Jan Popczyk, Politechnika Śląska w Gliwicach, ekspert branży energetycznej
Kontrakty długoterminowe trzeba rozwiązać. Gdybyśmy je utrzymali, to elektrownie i banki zapewne byłyby zadowolone, ale wielcy odbiorcy mogliby je zaskarżyć jako niedozwoloną pomoc publiczną. Kontrakty bowiem powodują, że rynek energii jest ułomny. Dla inwestorów zagranicznych zainteresowanych wejściem na polski rynek produkcji energii utrzymywanie kontraktów w innych spółkach byłoby nie do przyjęcia. Poza tym kontrakty długoterminowe nie są niezbędne elektrowniom do pozyskania finansowania nowych inwestycji. Po to podobno tworzymy silne wtwórcze grupy energetyczne, by były do tego zdolne i bez kontraktów. Propozycja wypłaty na początek tylko kwoty bazowej - ok. 10 mld zł - elektrowniom jako rekompensaty i uzależnienie dalszych wypłat od sytuacji na rynku jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Na pewno korzystniejszym od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta