Razem znaczy łatwiej
Razem znaczy łatwiej
W krajach Europy Środkowo-Wschodniej widoczne były w ostatnich latach dwa kierunki zacieśniania współpracy gospodarczej. Jeden dotyczył państw dążących do członkostwa w Unii Europejskiej, drugi - krajów zorientowanych na współpracę wewnątrz Wspólnoty Niepodległych Państw. Te strategiczne decyzje wywarły duży wpływ na charakter współpracy regionalnej.
Wśród krajów dążących do członkostwa w UE ta współpraca odbywała się dwoma torami: poprzez CEFTA (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry) i w ramach porozumień między trzema krajami bałtyckimi. W obu przypadkach dotyczyła najpierw liberalizacji handlu towarami przemysłowymi, potem rolnymi: traktowano ją często jako przygotowanie do uczestnictwa w Jednolitym Rynku unijnym. Regionalna wymiana w ramach CEFTA zwiększała się dość szybko: w 2003 roku obejmowała 13 proc. eksportu państw członkowskich i 11 proc. ich importu. Największe znaczenie miała dla Słowacji i Czech ze względu na historyczne więzi między tymi krajami. Powoli rozwojowi handlu zaczął towarzyszyć przepływ inwestycji: najwięcej w krajach CEFTA...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta