Jak mierzyć i przewidywać ożywienie
Jak mierzyć i przewidywać ożywienie
Większość ekonomistów jest zgodna obecnie co do tego, że światowa gospodarka wyszła z recesji i znajduje się w fazie ożywienia. Uważają, że recesja była słaba, ale i ożywienie jest powolne. Ciągle też istnieją zagrożenia, które mogą zakłócić dotychczasowy proces odbudowy gospodarczej.
Obserwacje przebiegu dotychczasowych cykli koniunkturalnych pokazują, że pierwsze dwa lata po recesji są zwykle znakomite. Rośnie zatrudnienie i dochody, co napędza popyt. To z kolei zwiększa przychody przedsiębiorstw i ożywia inwestycje. Niestety, nie tym razem. W czołowych gospodarkach świata wciąż tworzy się zbyt mało nowych miejsc pracy, a inwestycje rosną zbyt wolno. Ciągle też istnieją zagrożenia, które mogą zakłócić dotychczasowy proces odbudowy gospodarczej. Zadajemy sobie pytania - jakie znaczenie dla wczesnej fazy ożywienia gospodarczego mają rosnące ceny surowców, zwłaszcza ropy? Czy konflikt na Bliskim Wschodzie i wojna w Iraku nie ograniczą zaufania biznesmenów, a zagrożenie terroryzmem nie zahamuje swobody przepływu kapitałów i inwestycji?
Jednym słowem, nie jesteśmy pewni trwałości obserwowanych w gospodarce tendencji. To z kolei ogranicza możliwość podejmowania decyzji co do prowadzenia biznesu, inwestycji i zatrudniania nowych pracowników, a konsumentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta