Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urna pod celą

09 września 2004 | Prawo | MA

Strasburg Automatyczne pozbawienie więźniów prawa głosowania w wyborach

Urna pod celą

Władze nie mają aż takiej swobody w ograniczaniu praw, aby wydać absolutny zakaz głosowania, obejmujący każdego więźnia niezależnie od okoliczności.

John Hirst, skazany na dożywocie za zabójstwo w stanie ograniczonej poczytalności, nie mógł głosować w wyborach parlamentarnych i lokalnych. Najpierw w kraju domagał się uznania tej sytuacji za niezgodną z europejską konwencją praw człowieka i podstawowych wolności - bezskutecznie - a następnie w skardze do Trybunału Praw Człowieka zarzucił Anglii m.in. naruszenie prawa do wolnych wyborów (art. 3 protokołu nr 1)

Z art. 3 protokołu wynika obowiązek państwa organizowania wyborów zapewniających ludności swobodę wyrażania opinii. Gwarantuje on prawa indywidualne, w tym prawo do głosowania i kandydowania w wyborach. Te zaś mają podstawowe znaczenie dla demokracji i rządów prawa, nie są jednak absolutne i mogą podlegać ograniczeniom. Państwa korzystają przy tym z dużej swobody, ale to do Trybunału w ostatniej instancji należy ocena, czy wymagania tego przepisu są spełnione. Trybunał musi być przekonany, że ograniczenia praw wchodzące w grę nie dotykają samej ich istoty, nie odbierają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3326

Spis treści
Zamów abonament