Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieostra definicja, nieuniknione spory

09 września 2004 | Prawo | MJ

Podatki Polsko-niemiecka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania ma braki

Nieostra definicja, nieuniknione spory

Nowa polsko-niemiecka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawiera wiele postanowień odbiegających w swojej treści i skutkach od postanowień dotychczas obowiązujących. Nieuniknione wydają się np. spory, czy aktywa majątkowe spółki składają się "głównie" z majątku nieruchomego.

Nowa polsko-niemiecka umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (dalej: nowa umowa) podpisana w Berlinie 14 maja 2003 r. będzie mieć zastosowanie najprawdopodobniej już od 1 stycznia 2005 r.

W Polsce proces ratyfikacyjny został zakończony (ustawa ratyfikacyjna, Dz. U. z 2004 r. nr 16, poz. 149), natomiast w Niemczech wciąż trwa. Można jednak oczekiwać, że wymiana dokumentów ratyfikacyjnych nastąpi w 2004 r. (na temat problemów związanych z wykładnią art. 16 nowej umowy i konsekwencji podatkowych dla członków zarządu zob. "Rz" z 12 maja 2004 r.).

Nowe postanowienia

Dotychczas obowiązująca umowa bilateralna z Niemcami z 18 grudnia 1972 r. (Dz. U. z 1975 r. nr 31, poz. 163) nie zawiera regulacji dotyczącej zysków z przeniesienia własności majątku, odpowiadającej art. 13 konwencji modelowej OECD. Do takich dochodów znajduje obecnie zastosowanie zasadniczo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3326

Spis treści
Zamów abonament