Czarne chmury nad Kościołem
Ciemne chmury nad Kościołem
(c) MIROSŁAW OWCZAREK
Wkrótkim czasie nad polskim Kościołem katolickim pojawiły się dwie ciemne chmury. Pierwsza to nawrót agresywnego antyklerykalizmu na polskiej lewicy, druga - medialne kontrowersje wokół postaci ks. Henryka Jankowskiego i kwestii miejsca spoczynku Czesława Miłosza. Czy Kościół potrafił na te wyzwania odpowiedzieć?
Uchwalenie przez lewicową większość SLD - UP w Senacie likwidacji dotacji Funduszu Kościelnego w ramach nowelizacji ustawy zdrowotnej odbiło się w Polsce niezwykle słabym echem. A przecież jest to chyba najbardziej agresywna demonstracja chęci zlikwidowania konsensusu między państwem a Kościołem, jaki ukształtował się w latach 90.
Licytacja w klerofobii
Jak głosiła inicjatorka zmian, senator Krystyna Sienkiewicz, skoro państwo jest biedne, to trzeba skończyć z uprzywilejowaniem Kościoła. Ton ten podchwyciło wiele mediów, definiując spór pytaniem, czy księża mają płacić za siebie ubezpieczenia, czy też na zasadzie przywileju ma to czynić państwo.
Tymczasem praktyka opłacania przez budżet składki ubezpieczeniowej części duchownych - dodajmy: wszystkich wyznań - stanowiła i stanowi formę uregulowania strat, jakie głównie Kościół katolicki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta