Wiele zależy od wniosku
Wiele zależy od wniosku
Od początku roku nowa procedura stwarza możliwość rozstrzygnięcia sprawy sądowoadministracyjnej w drodze postępowania mediacyjnego, bez konieczności wydawania wyroku sądowego. W pewnym sensie jest ona odpowiednikiem ugody sądowej, występującej w kodeksie postępowania cywilnego. Postępowanie mediacyjne może być bardzo przydatne, co jednak zależy od tego, jak czynniki sądowe będą rozumiały istotę i zakres postępowania mediacyjnego.
Istotę postępowania mediacyjnego określają art. 115 - 118 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153 z 2002 r., poz. 1270 ze zm.; ustawę tę można określić mianem kodeksu postępowania sądowoadministracyjnego w skrócie k.p.s.a.).
W myśl tych przepisów celem postępowania mediacyjnego jest wyjaśnienie i rozważenie okoliczności faktycznych i prawnych sprawy oraz przyjęcie przez strony ustaleń co do sposobu jej załatwienia w granicach obowiązującego prawa (art. 115 § 1 k.p.s.a. ). Postępowanie mediacyjne co do zasady może być przeprowadzone na wniosek skarżącego lub organu, złożony przed wyznaczeniem rozprawy (art. 115 § 1 k.p.s.a. ), a nawet mimo braku wniosku stron o przeprowadzenie takiego postępowania. (art. 115 § 2 k.p.s.a. ).
Postępowanie takie prowadzi sędzia lub referendarz sądowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta