Wyższe koszty niż standardy
Wydatki na mieszkania w świecie i w Polsce
Wyższe koszty niż standardy
Rozpatrując poziom wydatków na mieszkania w świecie pamiętać należy, że zależy on od wielu czynników. Są to przede wszystkim: osiągnięty przez dany kraj poziom rozwoju społecznoekonomicznego oraz standard mieszkaniowy. Znaczny nań wpływ mają również ukształtowane preferencje mieszkaniowe oraz charakter gospodarki mieszkaniowej.
Udział wydatków na mieszkanie jest mocno zróżnicowany w poszczególnych krajach (por. tab. 1) *. Rozpatrując standard mieszkaniowy, pamiętać należy, że jest on efektem trwającej wiele dziesięcioleci kapitalizacji efektów netto budownictwa mieszkaniowego i stąd bardziej zależy od długotrwałości intensywnego budowania mieszkań niż od aktualnego produktu krajowego (PKB) na głowę mieszkańca. Dotyczy to w szczególności krajów, które w warunkach intensywnego rozwoju ekonomicznego, wyrażającego się wysokim poziomem PKB na osobę, preferowały raczej mocno nieraz ascetyczny model standardu mieszkaniowego. Co prawda, jakość standardu mieszkaniowego określa w znacznym stopniu standard instalacyjny, ale w celu uniknięcia żmudnych i jałowych operacji "obiektywizacji waloryzacji" substancji mieszkaniowej, świadomie z niej zrezygnowano, gdyż większej przestronności zaludnienia mieszkań towarzyszy wzrastający ich standard...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta