Możliwości czy iluzje
Dodatkowe zabezpieczenia
Możliwości czy iluzje
Leszek Bagiński
Reformowanie systemu zabezpieczenia społecznego, w szczególności emerytalnego, należałoby rozpocząć już dzisiaj, niejako wyprzedzając prezentowane przez rząd zamierzenia w sferze przekształceń systemu państwowego.
Założenia reformy powinny opierać się na stopniowym wprowadzaniu alternatywnych możliwości finansowania świadczeń emerytalnych na podstawie instrumentów i instytucji rynku kapitałowego. W ciągu kilku lat zapewni to płynne przejście od dominującej dotychczas roli państwowego systemu repartycyjnego, polegającego na pokrywaniu świadczeń emerytalnych z bieżąco opłacanych składek ludności czynnej zawodowo oraz z wpływów zdotacji budżetowych, do systemu mieszanego opartego na systemie bazowym (państwowym) i dodatkowym (dobrowolnym) funkcjonującym na podstawie instytucjonalnych Funduszy Emerytalnych (w skrócie FE) .
Docelowy system zabezpieczenia emerytalnego powinien więc składać się z dwóch zasadniczych podsystemów: podstawowego (bazowego) gwarantowanego przez państwo (ZUS) , w którym wysokość świadczeń emerytalnych tak jak teraz podlegałaby regulacjom ustawowym i mogłaby być oparta wokresie przejściowym (proces reformowania systemu) na repartycyjnym systemie finansowania świadczeń, oraz z podsystemu funduszowego, autonomicznego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta