Nieustanna walka z kalectwem
Nieustanna walka z kalectwem
Spośród wszystkich schorzeń kręgosłupa najstraszniejsza w skutkach jest skolioza; pojawiająca się przed ukończeniem trzeciego roku życia. Bez interwencji chirurgicznej powoduje dotkliwe kalectwo.
Światowe ośrodki ortopedyczne nie ustają w doskonaleniu metod leczenia, które jet długotrwałe i bardzo uciążliwe dla pacjenta. Polscy naukowcy opracowali metodę leczenia, która do minimum zmniejsza obciążenia młodego organizmu rozległymi operacjami. Jej autorami są profesorowie: Donat Tylman z Centralnego Szpitala Klinicznego Woskowej Akademii Medycznej i Jerzy Barzykowski z Wojskowej Akademii Technicznej.
Walka z nieznanym
Mianem skoliozy często błędnie określa się wady postawy, które można korygować za pomocą zabiegów rehabilitacyjnych. Tymczasem występuje ona dopiero wtedy, gdy bocznemu skrzywieniu kręgosłupa towarzyszą zmiany tzw. płaszczyzny strzałkowej oraz rotacja kręgów. Rehabilitacja wtedy już nie pomaga. Skrzywienie szybko pogarsza się, osiągając wartość kątową nawet 130 stopni, co powoduje nieodwracalną deformację sylwetki.
Przyczyny powstawania skolioz znane są tylko w co czwartym przypadku. Są to m. in. wady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta