Czy rozporządzenie "cukrowe" jest nielegalne
Czy rozporządzenie "cukrowe" jest nielegalne
Teresa Rabska
Nasze prawo staje się coraz bardziej skomplikowane i coraz trudniej prawidłowo je stosować. Jedną z przyczyn -- może jedną z głównych -- jest proces tworzenia prawa, a więc nadmiar przepisów (zamiast deregulacji) , ciągłe ich zmiany w stosunkowo krótkim czasie, instrumentalne traktowanie ustaw, ich niedopracowywanie, nieliczenie się z bezwzględnym wymogiem jednolitości całego systemu prawa i tworzenie przez poszczególne akty prawne dla określonych spraw odrębnych "systemików", oderwanych od całości inaruszających jedność prawa.
Sytuacja taka ma zgubny wpływ na stosowanie prawa, orzekanie przez sądy, a także na tworzenie porządku poniżej ustawowego.
Najnowszym przykładem jest rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 14 marca 1995 r. w sprawie przekształcenia niektórych przedsiębiorstw w jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (Dz. U. nr 34, poz. 168) .
Jest to jeden z kolejnych aktów prawnych w sprawie przekształceń własnościowych w przemyśle cukrowniczym ("Rzeczpospolita" z 21 marca br. ). Pomijam tutaj kwestię merytorycznej oceny sposobu rozwiązania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta