Czytaj uważnie i negocjuj
Czytaj uważnie i negocjuj
Większość umów z deweloperami spisujemy w zwykłej formie pisemnej, wciąż nieliczni oferują możliwość podpisania umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego, która skuteczniej broni interesów klientów. We wzorach umów, jakie przedstawiają deweloperzy swoim klientom, z reguły roi się od klauzul niekorzystnych dla nabywców mieszkań.
Zwykła forma pisemna umowy nie daje podstaw, w przypadku kiedy deweloper nie wywiązuje się z umowy, do domagania się od niego przeniesienia na nas własności mieszkania, za które już zapłaciliśmy. Deweloper może więc lokal sprzedać innemu klientowi. Na podstawie zwykłej umowy pisemnej można ubiegać się jedynie o odszkodowanie, czyli zwrot wpłaconych pieniędzy wraz z utraconymi korzyściami.
Firma kontra klient
Na początku umowy obie jej strony powinny zostać dokładnie oznaczone. Powinny się w niej znaleźć podstawowe dane na temat dewelopera, czyli jego pełna nazwa, adres, ewentualnie adres do korespondencji oraz numer, pod jakim spółka jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Bardzo ważne jest również, by w umowie została podana osoba uprawniona do reprezentowania dewelopera, czyli m.in. do podpisywania umów z klientami wymieniona z imienia, nazwiska oraz numery PESEL lub dowodu osobistego.
Klient...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta