Edukacja albo śmierć
Edukacja albo śmierć
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
III Rzeczpospolita nie ma dzisiaj dobrej prasy. Nie bez racji. Usprawiedliwia to sytuacja społeczna i stan budżetu. Tłumaczy kompromitacja polityczna i moralna obecnych lewicowych rządów.
W powodzi biczowania i samobiczowania gubimy jednak osiągnięcia minionego piętnastolecia i nie dostrzegamy możliwości. Jednym z takich obszarów sukcesu jest szkolnictwo wyższe w Polsce.
Szkolnictwo wyższe jest dziedziną, która przeżyła w minionym 15-leciu okres rewolucyjnego rozwoju i stoją przed nim perspektywy, których często nie docenia opinia publiczna, a nawet samo środowisko akademickie. Konieczne jest jednak, by dokonany skok ilościowy przekuć w sukces jakościowy. Wymaga to jednak zmiany sposobu jego postrzegania przez opinię publiczną, elity polityczne, administrację i samo środowisko akademickie. Dzisiaj bowiem świat ten jest dotknięty bezproduktywnym utyskiwaniem i obroną krótkoterminowych korporacyjnych interesów.
Fakty
W ciągu ostatnich 15 lat dokonała się w Polsce prawdziwa edukacyjna rewolucja w dostępności nauczania. Dość powiedzieć, że od 378,4 tys. studentów w roku akademickim 1989/90 doszliśmy do 1800 tys. Liczba szkół...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta