Falowanie i spadanie
Falowanie i spadanie
Leszek Balcerowicz, prezes NBP
FOT. GRZEGORZ HAWAŁEJ
Od początku 1993 r. podstawowe stopy procentowe były w Polsce obniżane 31 razy, zaś tylko siedem razy Rada Polityki Pieniężnej decydowała się na ich podwyższenie. Ostatnia fala redukcji, trwająca do czerwca 2003 r., była najbardziej znacząca i dynamiczna - obniżki ogłaszano średnio co dwa miesiące. W tym roku RPP znów zaczęła podnosić stopy. Ten wzrostu wydaje się jednak krótką przerwą w utrzymującej wciąż spadkowej tendencji wysokości stóp.
Aż do 2001 r. zmiany stóp dokonywane były z niewielką częstotliwością. Zdarzały się kilkunastomiesięczne okresy, w których pozostawały one na niezmienionym poziomie; rekord to piętnaście miesięcy bez zmian - od lutego 1993 r. do kwietnia 1994 r. Na ogół jednak wysokość stóp korygowano co 4 - 6 miesięcy.
Z tej perspektywy ostatnia fala obniżek, trwająca od stycznia 2001 r. do czerwca 2003 r., odbywała się w niemal ekspresowym tempie - na żadną spośród dziewiętnastu redukcji nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta