Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stare skrzydła rządu

08 października 2004 | Świat | ZL
źródło: Nieznane

W zeszłym roku unieważniono przetarg na nowe samoloty dla VIP-ów

Stare skrzydła rządu

Marek Belka i towarzyszące mu osoby wysiadły, a władze Kunming zorganizowały błyskawicznie przyjęcie dla polskiego premiera, blokując przy tej okazji pół miasta

FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI

Wczorajsze awaryjne lądowanie w Chinach spowodował defekt turborozrusznika w jednym z silników rządowego Tu-154. To nie jedyny w ostatnich latach wypadek statków powietrznych przewożących najważniejsze osoby w państwie.

Zeszłoroczna katastrofa śmigłowca Mi-8 pod Warszawą, w której ucierpiał premier Leszek Miller, zwróciła uwagę na stan VIP-owskiej floty.

Na tle prawie trzydziestoletnich, zużytych mniejszych jaków 40 i helikopterów Mi-8 dwa długodystansowe samoloty Tupolew stanowiły dumę 36. Pułku Specjalnego Lotnictwa Transportowego z Okęcia. Obydwa Tu-154 to wprawdzie konstrukcje z lat siedemdziesiątych, jednak maszyny, które trafiły do Polski, to zmodernizowana wersja lux, ze wzmocnionymi i wyciszonymi silnikami. Obydwie trzysilnikowe maszyny wyprodukowano w latach dziewięćdziesiątych w podmoskiewskich zakładach Tupolewa.

Świeżo po remoncie

Samolot, którym leciał premier Belka do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3351

Spis treści

Poradniki Rzeczpospolitej

Zamów abonament