Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe wspomagają stare

02 listopada 2004 | Nieruchomości, budownictwo | KM

Odpisy na remonty w spółdzielniach Duży może więcej

Nowe wspomagają stare

Stare spółdzielcze budynki są na ogół w lepszym stanie od domów komunalnych czy należących do domów wspólnotowych. Spółdzielnie dysponowały bowiem zwykle większymi funduszami na remonty. Poza tym już od dawna są na własnym rozrachunku.

Spółdzielcze fundusze remontowe zasilane są m.in. pieniędzmi z przekształceń własnościowych - np. gdy ktoś zmienia prawo lokatorskie na własnościowe i uzupełnia wkład budowlany. Spółdzielnie czerpią też dochody z wynajmowania lokali użytkowych. Z reguły też są większymi jednostkami od wspólnot, co powoduje, że dysponują większymi środkami.

Samodzielne osiedla

W Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej jednostkami samodzielnymi ekonomicznie są np. osiedla Piaski, Sady Żoliborskie, Zatrasie Żoliborz II. Niektóre liczą nawet ponad 40 lat. Mimo to często są w lepszym stanie technicznym od osiedli późniejszych z lat 70. czy 80., ale budowanych z wielkiej płyty w postaci ogromnych wieloklatkowych i kilkunastopiętrowych bloków. Osiedla z lat 60. składają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3371

Spis treści
Zamów abonament