Strach przed twardym lądowaniem
Strach przed twardym lądowaniem
(C) AP/NG HAN GUAN
Pierwsza od dziewięciu lat podwyżka stóp procentowych (o 0,27 punktu), którą chiński bank centralny niespodziewanie ogłosił w ubiegły czwartek, odbiła się głośnym echem na światowych giełdach.
Jako uzasadnienie jej wprowadzenia władze w Pekinie podały zagrożenie inflacją i alarmujący odpływ kapitału do szarej strefy finansowej.
Oficjalnie podwyżkę uzasadniono "potrzebą lepszego wykorzystania instrumentów ekonomicznych przy podziale zasobów i makroregulacji". Eksperci jednak wyciągają dalej idące wnioski, usiłując przewidzieć, co rzeczywiście sygnalizuje decyzja chińskich władz.
W stronę rynku
Wszyscy są zgodni, że sygnalizuje ona przede wszystkim istotny zwrot w polityce makroekonomicznej, polegający na odchodzeniu od metod administracyjnych w stronę instrumentów ekonomicznych opartych na zasadach wolnego rynku. Metody te bowiem, obliczone na schładzanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta