Niemożliwe czyniąc możliwym
Niemożliwe czyniąc możliwym
RYS. JANUSZ KAPUSTA
TADEUSZ MAZOWIECKI
Mam wrażenie, że ciągle - aż po dzień dzisiejszy - znaczenie przełomu z 1989 roku, jego wielkiego wymiaru politycznego i duchowego, nie przebiło się w pełni do świadomości europejskiej.
Wtedy - w 1989 roku i w ciągu dwóch następnych lat - rozpadł się porządek ustanowiony w Jałcie, który przez ponad 45 lat dzielił Europę, a z nią świat na dwa wrogie bloki. Zakończył się podział polityczny i ideologiczny Europy. Wraz z wprowadzeniem zasad gospodarki wolnego rynku zakończył się też podział systemów ekonomicznych.
Ten przełom nie zlikwidował od razu podziału na Europę bogatą i biedną. Rozpoczął jednak proces jednoczenia się Europy w wytworzonych wcześniej strukturach europejskich i euroatlantyckich.
Przełom 1989 roku otworzył też nowe możliwości dla jedności europejskiej w świecie duchowym. To głębsze zbliżenie wymaga jednak, byśmy nie pouczali się wzajemnie, lecz dostrzegli w nim świadectwa różnych ludzkich doświadczeń, których zrozumienie pogłębi naszą wspólną europejską kulturę.
Polska była pierwszym krajem, który dokonał wyłomu w systemie państw komunistycznych. Ten wyłom dokonał się najpierw w latach 1980 i 1981, kiedy powstała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta