Niezakończone rozliczenie
Niezakończone rozliczenie
BARBARA HOLLENDER
W ostatni piątek wszedł na polskie ekrany "Upadek" Olivera Hirschbiegela - film o ostatnich dniach w bunkrze Hitlera, tegoroczny niemiecki kandydat do Oscara, który już dziś podzielił europejską krytykę. Część recenzentów zarzuca Hirschbiegelowi próbę "uczłowieczenia" kanclerza III Rzeszy, naiwność, brak refleksji na temat istoty nazizmu. Ja tego filmu bronię. Uważam, że "Upadek" jest przejmującym i zmuszającym do refleksji opisem końca tyranii.
O ostatnich dniach Hitlera wiadomo dużo. Opisał je Hugh Trevor-Roper w książce z 1947 roku. Trzydzieści lat później trochę szczegółów dodał James O'Donnell w "Berlińskim bunkrze". Obaj rozmawiali z naocznymi świadkami tego, co działo się w schronie F?hrera od 20 kwietnia do pierwszych dni maja 1945 roku.
Hirschbiegel opiera się jednak głównie na książce Joachima Festa "Der Untergang" z 2002 roku oraz wspomnieniach sekretarki Hitlera Traudl Junge. Odtwarza na ekranie tamten czas z dokładnością zegarmistrza. Rozmowy Hitlera ze Speerem, Bormannem, Goebbelsem. Pijatyki jak z "Titanica". F?hrer dyktujący testament, gawędzący z sekretarkami. Jego ślub z Ewą Braun. Wyrok śmierci za dezercję wydany z zimną krwią na własnego szwagra Hermanna Fegeleina....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta