Jesiotr dla Twarzysza Iljicza
Jesiotr dla Twarzysza Iljicza
Włodzimierz Lenin w 1921 roku
(c) AP
KAROL WRUBEL
Od Boga do clowna. O rosyjskich aktorach w roli Włodzimierza Iljicza Lenina.
Anatolij Kuklenkow Zielenograd, przedmieście Moskwy
Mieszka na dwunastym piętrze w bloku z wielkiej płyty. W Moskwie codziennie nawdycha się smogu, więc kiedy wraca do siebie po pracy, od razu czuje różnicę. Nie, dojazdy go nie męczą, nawet gdy w pociągu panuje tłok, wie jak i gdzie znaleźć w korytarzu miejsce, by rozstawić polowe krzesełko. Zawsze wozi je ze sobą. Pracuje na stojąco, w jego wieku trzeba oszczędzać kolana.
Codziennie zabiera ze sobą kanapki, tam gdzie pracuje, przed Muzeum Historycznym, w bezpośrednim sąsiedztwie placu Czerwonego, nie ma knajpek na jego kieszeń. Wygodne buty, ciepła bielizna, na nogach wełniane getry, w termosie gorąca herbata, dzięki nim niestraszne mu jesienne deszcze i zimowe mrozy. Tylko herbata. Anatolij nie pije alkoholu. Krępuje go jedynie, że z powodu kilku warstw bielizny wygląda zbyt grubo. Lenin, zwłaszcza w ostatnim okresie życia, był drobny i chudy.
Starannie skompletował kostium wodza bolszewików. Czerwony krawat w groszki przywiózł z Chin - w jednym z miast urządzono wesołe miasteczko, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta