Osobista wojna z komunizmem
Osobista wojna z komunizmem
Leopold Tyrmand
5 marca
Mija dziś pierwsza rocznica śmierci Stalina. Co jak co, ale facet był wielki. Był twórcą najbardziej nowoczesnej tyranii. Rozumiał, jak nikt inny, że tyrania w wieku XX polega na maksymalnym zniewoleniu każdej jednostki ludzkiej z osobna, na spętaniu każdego przejawu życia w społeczeństwie, na brutalnym sięgnięciu do najbardziej indywidualnych intymności każdego człowieka. Potrafił udoskonalić tyranię polityczną tak, jak udoskonala się dziś silnik samolotu, do optymalnego wniknięcia w każdy szczegół, w kosmos skomplikowania współczesnego motoru. Artykuł programowy, jaki ukazał się w "Prawdzie" zokazji tej rocznicy, tchnie pełnym nienawiści szacunkiem dla postaci Stalina. To jest tym, co żywią dla jego wspomnienia jego następcy i spadkobiercy.
W Warszawie wyczuwa się gorączkę przygotowań do II Zjazdu PZPR. Będzie to ważkie wydarzenie polityczne w życiu Polski. Na razie objawia się to w obfitości towarów, jakie rzucono do sklepów. Tak jest zawsze. Wszelkie zjazdy, kongresy, krajowe czy międzynarodowe poprzedza garnirowanie wystaw sklepowych pokazowym bogactwem artykułów konsumpcyjnych. Można bez trudu nabywać wtedy szynkę, szprotki i lepsze materały na spodnie, oile się ma pieniądze, delegaci na zjazdy zaś i goście zagraniczni mają zazwyczaj pieniędzy w sam raz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta