Liniowy nie dla każdego
Ustawodawca wprowadza ograniczenia dla pracowników, którzy zachęceni niskim liniowym podatkiem chcą przejść na tzw. samozatrudnienie. Mianowicie nie możemy opłacać podatku liniowego, jeżeli uzyskamy przychód ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Przy czym muszą to być usługi odpowiadające czynnościom, które wykonywaliśmy w ramach stosunku pracy w poprzednim roku podatkowym (bądź wykonujemy w tym roku).
PrzykładPan Kowalski w 2004 r. był zatrudniony w firmie X w dziale HR. W październiku 2004 r. założył agencję doradztwa personalnego, a w grudniu 2004 r. zwolnił się z firmy X. Jednak w 2005 r. zamierza z nią współpracować w ramach swojej działalności. Mimo że firma X nie jest jego jedynym klientem, świadczenie dla niej usług pokrywających się z czynnościami wykonywanymi podczas zatrudnienia wyklucza możliwość wyboru podatku liniowego. Oczywiście ograniczenie to dotyczy tylko przypadków, gdy podatnik wykonuje usługi na rzecz swojego byłego (obecnego)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta