Bezstronność czy partykularny interes
W istocie chodzi o przestrzeganie zasad praworządności oraz pogłębianie zaufania obywateli do administracji.
W artykule "Decyzja we własnej sprawie" ("Rz" z 15 grudnia 2004 r.) Grzegorz Jankowski za wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 11 października 2004 r. (sygn. SA/Sz 2274/02) przedstawia pogląd, iż prezydent miasta sprawujący funkcję starosty podlega w takich sytuacjach wyłączeniu. Natomiast Marcin Dziurda i Katarzyna Libiszewska w artykule "Wyłączeniu podlega pełnomocnik" ("Rz" z 22 grudnia 2004 r.) uznali, że wyłączeniu nie podlega prezydent miasta, a jedynie jego pełnomocnik.
Ten pogląd nie stanowi novum w orzecznictwie sądowoadministracyjnym. Zmiana linii orzeczniczej dokonała się już bowiem wydaniem 19 maja 2003 r. uchwały 7 sędziów NSA z (sygn. OPS 1/03, publ. OSP 2004 r., z. 4, poz. 48), w której stwierdzono, że "w sprawie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości, która jest własnością miasta na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta