Z probówki do mózgu
Badaniami kierował dr Jun Takahashi z Uniwersytetu w Kioto. Ich wyniki opublikowało czasopismo "Journal of Clinical Investigation".
Wyhodować neuronyChoroba Parkinsona objawia się zaburzeniami czynności ruchowych, ale jej przyczyna tkwi w mózgu. Jest nią obumieranie komórek tzw. istoty czarnej. Komórki te produkują dopaminę - neuroprzekaźnik ważny w komunikacji pomiędzy komórkami nerwowymi. Dlatego w swoim eksperymencie naukowcy japońscy musieli tak pokierować rozwojem uzyskanych z zarodków małp komórek macierzystych, by wyrosły z nich komórki nerwowe produkujące dopaminę. Udało się to dzięki oddziaływaniu na komórki macierzyste specyficzną substancją o nazwie FGF20, występującą w istocie czarnej.
Wyhodowane dopaminotwórcze neurony naukowcy wszczepili makakom cierpiącym na chorobę analogiczną do choroby Parkinsona. Zaowocowało to zmniejszeniem się objawów chorobowych u małp. A gdy makaki zabito, naukowcy przekonali się, że wszczepione wcześniej neurony wrosły w tkankę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta