Skutki milczenia wykonawcy
Obecnie zamawiający jest obowiązany do poprawienia omyłki rachunkowej w obliczeniu ceny w enumeratywnie wyliczonych przypadkach określonych w art. 88 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. nr 19, poz. 177 ze zm.; dalej: pzp). Mogłoby się zatem wydawać, że ustawodawca, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wykonawców, rozwiązał problem definitywnie.
Źródło wątpliwościNa podstawie art. 89 ust. 1 pkt 7 pzp odrzucenie oferty następuje, gdy wykonawca nie zgodził się na poprawienie omyłki rachunkowej w obliczeniu ceny. Z brzmienia przepisu wynika więc bezsprzecznie, że odrzucenie oferty jest obligatoryjne, jeżeli wykonawca złoży oświadczenie woli, nie wyrażając zgody na poprawienie omyłki. Kontrowersyjna jest natomiast kwestia, czy zamawiający musi odrzucić ofertę, gdy w terminie 7 dni wykonawca nie wypowiedział się na temat poprawienia omyłki.
Reprezentowane jest stanowisko, zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta