Na tropie Bursztynowej Komnaty
Na tropie Bursztynowej Komnaty
Ponownie wzrasta zainteresowanie poszukiwaniem zaginionego "ósmego cudu świata", jak często nazywana jest słynna Bursztynowa Komnata, która zaginęła w zawierusze wojennej pod koniec II wojny światowej. Losy tego arcydzieła sztuki wciąż nie są wyjaśnione. Komnata mogła gdzieś przepaść, ale wiele wskazuje na to, że nie uległa zniszczeniu; jest gdzieś ukryta, ale nikt (prawdopodobnie) nie wie, w jakim miejscu. Jeden z licznych urywających się śladów prowadzi do Polski, w rejon między Nysą Kłodzką i Nysą Łużycką.
Jeszcze w tym roku (jesienią) mają się rozpocząć przygotowania do wspólnej polsko-rosyjskiej ekspedycji poszukiwawczej zaginionej Komnaty, którą Niemcy zrabowali Rosjanom w 1941, a później wywieźli w nieznanym kierunku. Poinformował o tym na konferencji prasowej w Poznaniu konsul generalny Federacji Rosyjskiej w tym mieście, Walerij Szwiec. Podobno uznał on "polski ślad" za jeden z najbardziej wartych sprawdzenia. Niemcy wiele cennych przedmiotów konwojowali m. in. przez Poznań i Międzyrzecz, gdzie udało się wykryć część zrabowanych dzieł sztuki, np. zbiory gnieźnieńskie.
Łowcy skarbów
Zorganizowaniem podobnych wypraw zainteresowani są też inni poszukiwacze skarbów (polsko-rosyjska ekspedycja jest "otwarta" także na innych uczestników) ,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta