Zmiany słuszne, ale czy realne?
Projekt nowelizacji prawa o fundacjach
Zmiany słuszne, ale czy realne?
Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt nowelizacji ustawy o fundacjach. Pierwotny jej kształt uchwalony w kwietniu 1984 r. zmieniła zasadniczo ustawa z 23 lutego 1991 r. Zliberalizowano wtedy zasady ustanawiania fundacji, prowadzenia przez nie działalności, a także sprawowania nad nimi nadzoru. Ograniczono wpływ organów administracji państwowej przy jednoczesnym rozszerzeniu uprawnienia fundacji do prowadzenia działalności gospodarczej.
W rezultacie, czytamy w uzasadnieniu do tego projektu, działalność gospodarcza stała się głównym powodem ustanawiania fundacji, a realizacja celów statutowych stawała się marginesem, jeśli nie fikcją. Działalność wielu fundacji spotykała się z krytycznymi ocenami organów kontroli i nadzoru, w tym NIK. Zwracano uwagę na niewłaściwe wykorzystywanie środków majątkowych, które często miały wysoką wartość i pochodziły z budżetu państwa lub gmin. Konieczne jest zatem zwiększenie nadzoru przede wszystkim nad fundacjami korzystającymi ze środków publicznych.
Dwie kategorie
W nowelizacji wyodrębnia się dwie kategorie fundacji, w zależności od źródła środków, jakimi dysponują. Te tworzone ze składników majątkowych Skarbu Państwa lub innych państwowych osób prawnych, gmin lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta