Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa oblicza stolicy

02 maja 1995 | Nauka i Technika | KF

Sprawdź, gdzie mieszkasz

Dwa oblicza stolicy

Doczekaliśmy się wreszcie ekologicznej mapy Warszawy i okolic. Jest to pierwsza kompleksowa publikacja -- dzieło Państwowego Instytutu Geologicznego pod redakcją naukową prof. Stefana Kozłowskiego -- informująca o skażeniach środowiska i terenach, gdzie jeszcze nie jest tak źle, dokąd większość trucizn na razie nie dotarła.

Naukowcy zbadali powietrze, glebę, wodę i roślinność pod kątem zawartości szkodliwych związków oraz przenikania ich do ludzkiego organizmu. Wzięli pod uwagę metale ciężkie: ołów, cynk, miedź, kadm, arsen, rtęć, kobalt, nikiel. Przeanalizowali gazy trujące: tlenek węgla, tlenek azotu, dwutlenek siarki. Przyjrzeli się też formaldehydom, ozonowi, skażeniom radiologicznym. Nie pominęli, jako ważnego zagrożenia, hałasu, składowisk śmieci, także promieniowania elektromagnetycznego. Wypunktowali na terenie miasta miejsca, gdzie magazynowane są substancje niebezpieczne, jak chlor i amoniak.

Gdy w latach 80. wyznaczano w Polsce obszary ekologicznego zagrożenia, Warszawa nie znalazła się na ich liście. Obecnie, podczas gdy na wielu tych obszarach nie obserwuje się już przekraczania dopuszczalnych norm, w stolicy sytuacja jest odwrotna.

Powraca Czarnobyl?

Skażenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 470

Spis treści
Zamów abonament