Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapomniana wojna

02 maja 1995 | Świat | UD

W 1992 roku ministrem sprawiedliwości w rządzie w Duszanbe został Jakub Salimow, po wyroku za szantaże ireket, a ministrem Tadżykistanu przy radzie WNP w Mińsku -- Rustam Mirzojew, po wyroku za udział wzbiorowym gwałcie. Rosja podpisała z nowym rządem umowę o współpracy, został on także uznany przez inne kraje.

Zapomniana wojna

Urszula Doroszewska

Tadżycy to naród pochodzenia indoeuropejskiego mówiący językiem farsi, czyli nowoirańskim. Tadżykiem był słynny filozof Awicenna. Wyznają oni islam w odmianie sunnickiej. Połowę terytorium Tadżykistanu zajmuje okręg Górny Badachszan, czyli góry Pamiru, których mieszkańcy mówią najbardziej starożytnymi językami na świecie i są muzułmanami izmailitami.

Za czasów sowieckich naród tadżycki był odcięty od swojej starożytnej kultury; dwukrotnie zmieniano alfabet, najpierw z arabskiego na łaciński, później z łacińskiego na cyrylicę. Tadżycka SSR była najuboższą republiką: śmiertelność dzieci była tam najwyższa, a spożycie białka najniższe w ZSRR.

Władzę w Tadżykistanie od lat trzydziestych trzymał w rękach tak zwany klan leninabadzki -- pochodzący zregionu Leninabadu, czyli dawnego Chodżentu, i związany z klanem rządzącym w sąsiednim Uzbekistanie. Dotacje z Moskwy dla Tadżykistanu szły w 60 proc. do regionu Leninabadu, a tylko w 6, 6 proc. do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 470

Spis treści
Zamów abonament