Zwalczać, ograniczać i ostrzegać
Zwalczać, ograniczać i ostrzegać
Wielokrotnie słyszy się pełne troski rozważania dotyczące narkomanii. Niekiedy ich inicjatorami są ludzie poruszeni obrazem człowieka o niewidzącym spojrzeniu, snującego się ulicą obojętnie jakiego miasta. Nie wolno nam jednak zapominać, że problem pojawia się znacznie wcześniej, w wieku młodzieńczym, a czasem nawet u dzieci.
Początkowo trudno stwierdzić, że ktoś zażywa narkotyki. Istnieją jednak pewne objawy, które mogą to sygnalizować, np. zaskakująca zmiana nastroju, niespodziewana irytacja przeradzająca się w agresję, lekceważący stosunek do żywotnych zainteresowań, senność czy brak apetytu, a także zaparcia oraz zatrzymanie menstruacji. Poza tym nie wolno obojętnie traktować zachowań, które wydają się tajemnicze, niezrozumiałe, jak również notorycznego oszukiwania.
O tym, że młody człowiek jest zagrożony narkomanią, może również świadczyć znikanie pieniędzy bądź wartościowych przedmiotów, dziwne zapachy lub ślady na ciele, wreszcie obecność tabletek, kapsułek, igieł czy strzykawek. To wszystko może dowodzić, że stoi u progu wielkiego niebezpieczeństwa. Może, ale oczywiście nie musi. Wiele z wymienionych objawów to zwyczajnie wynik złego samopoczucia. Dlatego też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta