Kara śmierci -- relikt czy konieczność
Kara śmierci -- relikt czy konieczność
Lech K. Paprzycki Andrzej Pawlikowski
Przeciwnicy i zwolennicy kary śmierci od zawsze poszukują sojuszników, by do swych racji przekonać współobywateli, i, co nie mniej istotne, ustawodawcę. Ci pierwsi są w niezwykle trudnej sytuacji, gdyż wyniki sondaży opinii publicznej zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, i nie tylko, wskazują, że większość jest za utrzymaniem tej kary. Z tego też względu Rzeczpospolita Polska ratyfikowała Europejską Konwencję Praw Człowieka bez protokołu 6 zobowiązującego do natychmiastowego zniesienia kary śmierci.
Oczekiwania przeciwników kary śmierci ma spełnić przygotowany już projekt nowego kodeksu karnego, który kary tej nie przewiduje, zastępując ją dożywotnim pozbawieniem wolności.
Wszystkie argumenty za i przeciw zostały już wypowiedziane, wszelkie badania naukowe wykonane, a literatura przedmiotu liczy tysiące pozycji.
Zwolennicy kary śmierci uporczywie wskazują jej odstraszającą funkcję, odpierając zarzut jej niemoralności. I mają za sobą niebagatelne autorytety. Wystarczy wspomnieć ks. prof. T. Ślipkę, który w niezwykle interesującej pracy ("Granice życia. Dylematy współczesnej bioetyki" Warszawa 1988, s. 389) , w podsumowaniu stwierdza: "Ale niezależnie od tego, jakie będą ostateczne wyniki toczących się na ten temat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta