Izba dziecka jak areszt
Pytania do rzecznika praw obywatelskich
Izba dziecka jak areszt
Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 1982 r. nr 35, poz. 228) jednoznacznie określa maksymalny czas pobytu nieletniego w policyjnej izbie dziecka. Zgodnie z jej art. 40 § 2 "jeżeli w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania nie wydano postanowienia o umieszczeniu nieletniego w schronisku dla nieletnich, pogotowiu opiekuńczym albo w innej placówce opiekuńczo-wychowawczej, nieletniego należy niezwłocznie zwolnić i przekazać rodzicom lub opiekunowi".
Ustawodawca przyjął więc, iż pobyt nieletniego w izbie nie może przekraczać dwóch dni. W zdaniu drugim cytowanego paragrafu dodano jednak, że jeżeli przekazanie dziecka rodzicom lub opiekunowi nie jest możliwe, można je pozostawić w izbie "na zasadach określonych w art. 102". Także z tego zapisu jasno wynika, że dłuższe pozostawienie dziecka w izbie jest dopuszczalne tylko gdy jego przekazanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta