VAT w galerii i u artysty
Dla nabywcy dzieła literackiego czy muzycznego nie jest szczególnie ważne, czy jest to oryginał utworu, czy nie, natomiast w przypadku szeroko rozumianych sztuk plastycznych - takich jak: obrazy, rzeźby, instalacje (jeśli mają formę materialną), kwestia dysponowania oryginałem dzieła ma istotne znaczenie. Stąd inna forma "obrotu" takimi dziełami. Zazwyczaj nie chodzi o uzyskanie licencji do ich zwielokrotnienia czy też rozpowszechnienia w określonej formie, tylko o uzyskanie własności konkretnego egzemplarza dzieła wykonanego "ręką" twórcy. W związku z tym z reguły nie dochodzi do przeniesienia praw autorskich, tylko mamy do czynienia z samą umową sprzedaży egzemplarza utworu. Nawiązuje do tego art. 52 ust. 1 prawa autorskiego, zgodnie z którym, jeżeli umowa nie stanowi inaczej, przeniesienie własności egzemplarza utworu nie powoduje przejścia autorskich praw majątkowych do utworu.
Przykład Malarz na podstawie umowy z galerią przekazał do niej kilka swoich obrazów. Umowa nie zawierała żadnych postanowień dotyczących praw autorskich do dzieł. Doszło więc jedynie do przeniesienia własności egzemplarzy utworów (obrazów).
Jeśli mamy do czynienia z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta