Jak spacyfikować radę wierzycieli
Prawu nie udało się bowiem wymusić na podmiotach gospodarczych rzetelnego traktowania upadłości i przesłanek jej ogłoszenia. Zwykle upadłość ogłaszana jest wtedy, gdy pozostały jeszcze majątek dalece nie wystarcza na pokrycie zobowiązań. Na dodatek trafia on pod zarząd biurokratycznie nastawionego sądu, niewrażliwego na realia gospodarcze, oraz syndyka masy upadłości, który zazwyczaj ma interes w tym, by przedłużać postępowania, co prawie zawsze oznacza zmniejszanie majątku na spłatę wierzycieli.
Rada wierzycieli (dalej: rada) istniała jako instytucja także pod rządami dawnego prawa. Nie lubili jej wówczas i nie lubią dzisiaj sędziowie i syndycy; w pewnym sensie jest to konflikt naturalny, ponieważ funkcjonowanie rady z założenia wprowadza element kontroli działań głównych aktorów postępowania upadłościowego i utrudnia im życie. Niemniej - jak to podkreślano w związku z uchwaleniem prawa upadłościowego i naprawczego (dalej: pun; wszystkie podawane tu przepisy pochodzą z tej ustawy) - postępowanie prowadzone jest przede wszystkim w interesie wierzycieli, zatem interesy te powinny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta