Na styku dwóch kodeksów
Ludzie mają z reguły naturalną zdolność do składania oraz odbierania oświadczeń. Z kolei spółki kapitałowe (tj. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna) są swoistymi fikcjami prawnymi ("papierowymi tworami") stworzonymi przez ustawodawcę. Oznacza to, iż pozbawione są one możliwości zarówno samodzielnego wyrażania swej woli, jak i odbierania jakichkolwiek oświadczeń. Dlatego zgodnie z art. 2 kodeksu spółek handlowych w związku z art. 38 kodeksu cywilnego są one reprezentowane w sposób przewidziany w przepisach powszechnie obowiązującego prawa (tu: k.s.h.) oraz w umowie lub statucie spółki. Reprezentacja polegająca na składaniu "za spółkę" oświadczeń, w szczególności zaś na dokonywaniu "za nią" wszelkich czynności sądowych i pozasądowych, określana jest jako reprezentacja czynna. Z kolei gdy spółka jest jedynie odbiorcą oświadczeń, to mamy do czynienia z reprezentacją bierną.
W umowie lub statucieZgodnie z k.s.h. zasady reprezentacji czynnej powinny być określone przede wszystkim w umowie lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta