Mieszkanie po rozwodzie i podczas małżeństwa
Mieszkanie podlega tym samym regułom, gdy chodzi o zaliczenie go do majątku dorobkowego lub odrębnego, co inne dobra. Inaczej do 15 stycznia 2003 r. było traktowane mieszkanie spółdzielcze własnościowe przydzielone małżonkom w czasie małżeństwa na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych rodziny, a wcześniej także o statusie lokatorskim. Były one objęte tzw. wspólnością przymusową (o tym dalej). Teraz także do tych mieszkań odnoszą się ogólne reguły obowiązujące w stosunkach majątkowych małżeńskich.
W praktyce jednak w razie ustania wspólności, zwłaszcza w wyniku rozwodu czy separacji, rozstrzygnięcie co do tego dobra jest dla sądu i zainteresowanych najtrudniejsze, a przepisy normujące rozwód i separację zobowiązują sąd do rozstrzygnięcia w wyroku rozwodowym o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania, ewentualnie o jego podziale.
POD JEDNYM DACHEM W CZASIE MAŁŻEŃSTWA
ZAWSZE DO WSPÓLNEGO KORZYSTANIASzczególne znaczenie mieszkania dla małżeństwa i rodziny znalazło potwierdzenie w ostatniej nowelizacji k.r.o. z czerwca 2004 r.
W nowym art. 28 1 k.r.o. wyraźnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta