Wspólność ustawowa
Nie zmieniła tej fundamentalnej zasady ostatnia nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (ustawa z 17 czerwca 2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodziny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. nr 162, poz. 1691). Nowe i zmienione przepisy obowiązują od 20 stycznia 2005 r. Nadal małżonkowie mogą zrezygnować ze wspólności, przyjmując rozdzielność majątkową, ograniczyć wspólność, ale także ją rozszerzyć. Wprowadzenie tego rodzaju odstępstw od standardowego systemu wspólności ustawowej wymaga zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej, czyli intercyzy. Można ja podpisać przed ślubem lub w trakcie małżeństwa. Niezależnie od tego każdy z małżonków może w czasie trwania małżeństwa domagać się przed sądem ustanowienia rozdzielności majątkowej (art. 52 k.r.o.). Wspólność ustaje automatycznie wskutek rozwodu, orzeczenia przez sąd separacji, a także ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków lub ogłoszenia jego upadłości (art. 53 k.r.o.).
Chociaż umowy majątkowe małżeńskie, kiedyś zupełna rzadkość, stają się coraz częstsze, podstawowym dominującym ustrojem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta