Środki na utrzymanie rodziny
Do tych pierwszych należy wspólne pożycie, wzajemna pomoc, wierność i współdziałanie dla dobra rodziny, którą założyli. Ciąży na nich także powinność przyczyniania się, wedle swych możliwości zarobkowych i majątkowych, do zaspokajania potrzeb tej rodziny (art. 27 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - dalej k.r.o.). Może to jednak polegać także, w całości i części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. Słowem, tego rodzaju starania i praca mają wedle k.r.o. taką samą wartość jak praca zarobkowa służąca tym celom. Ma to istotne znaczenie w razie rozwodu czy separacji, gdy przychodzi do podziału majątku. To, że majątek wspólny powstał wyłącznie z pracy zarobkowej męża, nie uszczupla praw żony do równego udziału w tym majątku.
OBOWIĄZEK ŁOŻENIA NA RODZINĘObowiązek łożenia na utrzymanie rodziny istnieje także w razie faktycznej separacji małżonków. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy jedno z małżonków zostaje z dziećmi, a drugie wyprowadza się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta