Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na tropie dobrego prawa

07 marca 2005 | Prawo | JK

LEGISLACJA Naukowcy wskazują kierunki zmian Na tropie dobrego prawa Parlament ma uchwalać prawo, a nie pisać je. Dopóki będzie je tworzył, nie ma nadziei, że będzie ono dobre.

To główny wniosek z badań nad procesem prawotwórczym prowadzonych od 2003 r. przez Zespół Prawa Publicznego i Badań Europejskich Instytutu Nauk Prawnych PAN. Naukowcami zgłębiającymi problem kierował prof. Jan Wawrzyniak. Kilka dni temu zespół zakończył prace i podsumował je na konferencji.

Sedno problemu - inicjatywa ustawodawcza

Z analizy losów projektów ustaw prof. Wawrzyniak wyciąga wniosek, że im więcej trudności z przygotowaniem projektu, tym jest on lepszy. I na odwrót: łatwiejsze kończą swój żywot często po pierwszym czytaniu. Procedury dotyczące projektów rządowych są trudniejsze niż stosowane przy projektach poselskich i z zasady okazują się potem prawem lepszym. Bo dobre prawo wymaga trudu - twierdzi prof. Wawrzyniak.

Dowód? Statystyka. W latach 1991- 1993 do Sejmu skierowano 199 projektów poselskich i 91 rządowych. Z tych pierwszych odrzucono 33, z rządowych - 9. W II kadencji ta tendencja była jeszcze wyraźniejsza: z 308 rządowych projektów odpadło tylko 8, a z 253 sejmowych - 87. W latach 1997 - 2001 rząd zgłosił 456 projektów (odrzucono 18), a posłowie - 276 (odrzucono 113). W 2003 r. rządowych było 200...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3475

Spis treści
Zamów abonament