Zarząd majątkiem
W niektórych wypadkach i pod pewnymi warunkami w sprawy majątkowe małżonków może ingerować sąd. Tych generalnych reguł ostatnia nowelizacja k.r.o. (z czerwca 2004 r.) nie zmieniła, choć przyniosła w tym zakresie wiele zmian, ważnych nie tylko dla małżonków, ale przede wszystkim dla ich kontrahentów.
Teraz jednak niektóre decyzje dotyczące majątku dorobkowego muszą podejmować wspólnie, ale już tylko najważniejsze dla stanu majątkowego. Przed nowelizacją przez wiele lat obowiązywała zasada, że dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymaga zgody drugiego małżonka. W nowych przepisach zrezygnowano z posługiwania się tymi niejednoznacznymi pojęciami. Były one przyczyną wielu sporów. W licznych orzeczeniach Sąd Najwyższy próbował na tle konkretnych sytuacji życiowych wyjaśniać ich znaczenie.
CO SIĘ ZMIENIŁO, CO BEZ ZMIANTeraz zgoda drugiego małżonka jest wymagana (o tym szczegółowo niżej) tylko w sytuacjach wyraźnie w nowych przepisach wskazanych (art. 37 § 1 k.r.o.). Inaczej umowa jest nieważna. W pozostałych wypadkach każdy z małżonków może teraz działać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta