Podział dobytku po ustaniu wspólności majątkowej
Ustaje automatycznie w razierozwodu, unieważnienia małżeństwa oraz separacji, śmierci lub ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków (np. z powodu choroby psychicznej, alkoholizmu), a także ogłoszenia upadłości jednego z małżonków. Może ustać w trakcie małżeństwa wskutek intercyzy ustanawiającej rozdzielność, a także wskutek zniesienia jej przez sąd na żądanie małżonka. Dotyczy to zarówno wspólności ustawowej, która powstaje automatycznie po ślubie, a także wspólności umownej - rozszerzonej lub ograniczonej w stosunku do ustawowej, ukształtowanej w wyniku umowy majątkowej małżeńskiej (intercyzy), która może być podpisana przed ślubem albo także po kilku latach małżeństwa.
Zniesienie lub ustanie wspólności otwiera drogę do podziału wspólnego małżeńskiego dorobku.
TYLKO MAJĄTKI OSOBISTEW momencie zniesienia lub ustania wspólności - jeśli małżeństwo trwa nadal - między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Zawsze po ustaniu wspólności dorobkowy majątek staje się współwłasnością w częściach ułamkowych (przedtem był wspólnością łączną,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta