Intercyza, czyli umowa
To się nie zmieniło, mimo że nowelizacja k. r. o. z czerwca 2004 r. przyniosła wiele ważnych innowacji w unormowaniach dotyczących umów majątkowych małżeńskich. Jednakże do umów istniejących w dniu jej wejścia w życie (20 stycznia 2005 r.) odnoszą się nadal przepisy k. r. o. w brzmieniu obowiązującym w momencie ich zawierania. Małżonkowie mogą zmienić ustrój ustalony tą umową, dostosowując go do nowych przepisów. To oznacza konieczność udania się do notariusza.
Zupełną nowością jest możliwość wybrania przez małżonków rozdzielności z wyrównaniem dorobków. Jak to było dotychczas, umowa majątkowa małżeńska może poprzedzać zawarcie małżeństwa (art. 47 k.r.o.).
Małżonkowie mogą taką umowę zmienić albo rozwiązać. Jeśli nie ma między nimi zgody, a jeden z małżonków chce rozdzielności, może o zniesienie wspólności ustalonej umową zwrócić się do sądu (art. 52 k.r.o.). W razie rozwiązania umowy majątkowej "powraca" wspólność ustawowa. Małżonkowie jednak mogą zdecydować się na inny ustrój majątkowy.
Umowa majątkowa małżeńska musi dla swej ważności mieć formę aktu notarialnego. Zawarta w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta