Odpowiedzialność za długi
Wiążą się one z wprowadzonymi tą samą nowelą innowacjami w zarządzie majątkiem wspólnym, a zwłaszcza zerwaniem z podziałem na czynności zwykłego zarządu, które nie wymagały według starych przepisów zgody drugiego małżonka, i czynności przekraczające zwykły zarząd, które tej zgody wymagały. Pisaliśmy o tym szczegółowo w rozdziale dotyczącym zarządu majątkiem wspólnym.
Każdy z małżonków ma teraz prawie całkowitą samodzielność w zarządzaniu majątkiem wspólnym. W sposób wyczerpujący określono te sprawy, te czynności, w których niezbędna jest zgoda drugiego małżonka. Bez niej taka czynność jest nieważna, chyba że ten drugi małżonek ją potwierdzi.
Natomiast we wszystkich innych sytuacjach zgoda małżonka za zaciągnięcie zobowiązania nie jest konieczna. Odrębne reguły dotyczą odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny (art. 30 k.r.o.). Inaczej, w związku z przyjęciem w nowych przepisach k.r.o. zasady, że przedmiotami należącymi do majątku wspólnego, które służą jednemu z małżonków do wykonywania działalności zarobkowej, może zarządzać tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta